X
Menu

Jak wybrać odpowiedni grunt?

Gruntowanie ścian jest czynnością, która poprzedza malowanie. Dzięki gruntowaniu, czyli nałożeniu farby podkładowej możemy poprawić przyczepność farby nawierzchniowej, ujednolicić fakturę podłoża, wzmocnić podłoże, a także zmniejszyć zużycie farby nawierzchniowej. Gruntowanie jest istotnym działaniem, ponieważ zapobiega pękaniu powłoki malarskiej i ma wiele pozytywnych cech. Jaki grunt będzie jednak najlepszym rozwiązaniem?

Gruntowanie ścian niepomalowanych

Niezależnie od tego, jaki „podkład” wybierzemy, musi być on zawsze dobrze przygotowany. Niewskazane jest mieszanie dwóch różnych specyfików, gdyż może to powodować nieestetyczne zacieki, co narazi nas na dodatkowe koszty. Gruntowanie świeżych ścian lub powierzchni po usunięciu poprzedniej warstwy, musi zostać dopasowane zarówno do stanu, w jakim znajduje się podłoże, jak i do produktu malarskiego, jakiego użyjemy. Inny grunt będzie wskazany do farby akrylowej, a jeszcze inny do lateksowej. Zalecamy, żeby używać zarówno gruntu, jak i farby pochodzącej od tego samego producenta. Dzięki temu unikniemy ewentualnych problemów podczas prac remontowych. Warto jednak uważnie czytać informacje zamieszczone na etykietach tych środków, dzięki czemu we właściwy sposób wykorzystamy dany specyfik.

Wybrane rodzaje gruntów

Na rynku znaleźć możemy szeroki wybór specyfików gruntujących. Każdy z nich przeznaczony jest do innego typu powierzchni i charakteryzuje się innymi cechami. Wyróżnić możemy grunt do trudnych podłoży, który sprawdzi się zarówno do gruntowania podłoży zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Preparaty tego typu tworzą szorstką warstwę, dzięki czemu przyczepność do podłoża jest większa. Specyfik sprawdzi się do gruntowania podłoży drewnopochodnych, szkła, lastryka, a także płytek ceramicznych i kamiennych. Przed montażem płytek zalecamy z kolei użycie gruntu głęboko-penetrującego, który zapewnia prawidłowe wysychanie nakładanego kleju i zapobiega zbyt szybkiemu odparowywaniu wody. Wybór odpowiedniego gruntu uzależniony jest od indywidualnych cech danej powierzchni.

WZORNIK KOLORÓW